Duyuru - Announcement
From/Kimdenbim@izmirekonomi.edu.tr
To/KimlereAkademik(Tum), Idari(Tum), Ogrenci(Tum)
Date/Tarih17/03/2014
Subject/KonuGüvenlik Uyarısı / Security Warning

ÖNEMLİ

Üniversitemiz mail adreslerimize zaman zaman gelen istenmeyen SPAM mesajlar, değişik gerekçeler altında bizlerden kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi talep etmektedir. Bu tür mesajlar genellikle daha inandırıcı olabilmek için kullanıcıların kendi kurumlarından veya bankalardan geliyormuş gibi kendilerini gizlemeye çalışmaktadırlar.

Bilgi İşlem Müdürlüğü olarak bu tür mesajların engellenmesi için teknoloji olarak en son teknolojileri kullanarak gerekli önlemleri almaktayız. Aylık olarak engellenen SPAM mesaj sayısı 680.000’in üzerindedir. Ancak tüm bu önlemlere rağmen bu tür istenmeyen masajların kullanıcılarımıza erişmesi ne yazık ki tamamen engellenememektedir.

Kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye yönelik art niyetli mesajlar; Dil kuralları bakımından bozuk metinler, tutarsız adresler gibi pek çok yönden tespit edilebilmesine rağmen Bilgi İşlem Müdürlüğü olarak da sizleri bu tür tehditlere karşı bilgilendirmekteyiz. Ancak buna rağmen bazı kullanıcılarımız bu tür art niyetli kaynaklara kişisel bilgileri ile şifre bilgilerini teslim etmektedir. Bu gibi durumların sonucunda art niyetli kişilerin kurumumuz ağını saldırı üssü olarak kullanmasına da olanak sunulmaktadır.

Yaşanan olayların sonucunda ise Üniversitemiz e-posta trafiği pek çok kurum ve kuruluş tarafından engellenmekte, Kurumsal kimliğimiz olumsuz etkilenmekte ve Üniversitemiz genelindeki diğer kullanıcılarımızın iletişim olanakları kısıtlanmakta ve kişisel bilgileri tehdit altına girmektedir. Ayrıca bu tür olaylar Kurumumuzu yasal yaptırımlarla da karşı karşıya getirebilmektedir.

Bu tür istenmeyen olaylara sebebiyet vermemek için siz değerli personel ve ogrencilerimizi birkez daha bilgilendirmek istemekteyiz.

“Bilgi İşlem Müdürlüğü e-mail ile kullanıcılara ait şifre gibi gizli kişisel bilgileri hiçbir şekilde talep ETMEMEKTEDİR. “Kotanızı yükseltelim”, “Yeni bir adres tahsis edelim”, “Sistem Erişiminiz Engellenmiştir.” Gibi gerekçeler altında değişik bağlantılara yönlendirerek kişisel bilgilerinizi talep ETMEMEKTEYİZ. Bu tür dolandırıcılık amaçlı e-maillere KESİNLİKLE cevap vermeyiniz ve maillerde yer alan linkleri KESİNLİKLE kullanmayınız. Tereddüt ettiğiniz durumlarda lütfen bize ulaşınız.”

 

Üniversitemiz sistemlerine ve servislerine SADECE;

http://subDomain.izmirekonomi.edu.tr    veya        https://subDomain.izmirekonomi.edu.tr 

http://subDomain.ieu.edu.tr                veya        https:// subDomain.ieu.edu.tr 

http://subDomain.iue.edu.tr                veya        https://subDomain.iue.edu.tr 

Bağlantılarından erişilmektedir.

 

Aşağıdaki türden aldatıcı bağlantılara ve e-posta adreslerine kişisel güvenliğiniz için lütfen güvenmeyiniz.


Sahte Bağlantı: (Örnek adresler)

http://www.445uyt.com/?s=www.ieu.edu.tr ,      http://support.abc.com/helpdesk.ieu.edu.tr 

 

Sahte e-posta: (Örnek adresler)

Zcstf.Izmirekonomi.Edu.Tr <webb32002@btinternet.com>

İEÜ HelpDesk<attacker@abc.com>,     

IT Support<attacker@abc.com>,

İEÜ System Administrator<attacker@abc.com>

 

Şayet yanlışlıkla bu tür mesajlara herhangi bir bilgi aktarımı yaptıysanız kişisel bilgilerinizin güvenliği için lütfen Bilgi İşlem Müdürlüğü ile irtibata geçiniz.  

İzmir Ekonomi Üniversitesi   
Bilgi İşlem Müdürlüğü

---------------------------------------------------

 

 

IMPORTANT NOTICE

The SPAM messages that we receive in our webmail from time to time, demand our personal information and passwords for various reasons. Such messages, camouflage themselves pretending that they are being sent from the users’ own workplace or from banks.   

We, as the IT Directorate, take necessary precautions by using the latest technologies to prevent such messages. The number of SPAM messages that are blocked monthly is over 680.000. However, despite all these precautions, such messages still manage to access users.   

Even though these malevolent messages reveal themselves with texts with wrong grammar or incoherent addresses, we need the feel to inform you about such threats.  However, in spite of all of this, some of our users give out their personal information and passwords, which in return allows or webmail to become a target for these malicious people.   

As a result, the University e-mail traffic is being blocked by many institutions and organizations thus affecting the corporate identity negatively, and limiting the means of communication of other users and jeopardizing the personal information. Also, such cases cause our institution to face legal sanctions.

We wanted to inform you again in order to avoid such cases.

“The IT Directorate NEVER DEMANDS personal information from the users such as passwords, etc. through an e-mail. We DO NOT DEMAND your personal information and forward you to various links with fake reasons such as, “We’ll raise your quota”, “We’ll assign a new address”, “Your access to the system is blocked”. Please DO NOT EVER reply to such fraud e-mails, and DO NOT CLICK on the attached links. If you are in doubt, please contact us.”

The University systems and services are accessible through the following links ONLY; 

http://subDomain.izmirekonomi.edu.tr    OR            https://subDomain.izmirekonomi.edu.tr 

http://subDomain.ieu.edu.tr                OR            https:// subDomain.ieu.edu.tr 

http://subDomain.iue.edu.tr                OR            https://subDomain.iue.edu.tr 

 

 

Please do not trust the below links and e-mail addresses for your personal safety.  

Fake Links: (Sample addresses)

http://www.445uyt.com/?s=www.ieu.edu.tr ,      http://support.abc.com/helpdesk.ieu.edu.tr 

 

Fake e-mails: (Sample addresses)

Zcstf.Izmirekonomi.Edu.Tr <webb32002@btinternet.com>

İEÜ HelpDesk<attacker@abc.com>,     

IT Support<attacker@abc.com>,

İEÜ System Administrator<attacker@abc.com>

 

If, by mistake, you reply to such e-mails, please immediately contact the IT Directorate.             

Izmir University of Economics

IT Directorate